• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهان

راهنمای سفر به پوکت

راهنمای سفر به پوکت

درباره شهر


پوکت نام یکی از استان های جنوبی تایلند است که در امتداد سواحل غربی تایلند در دریای آندامان آرمیده و 32 جزیره کوچک و بزرگترین جزیره تایلند یعنی جزیره پوکت را در دل خود جای داده. می توان از استان پوکت با مساحتی بالغ بر 576 کیلومتر مربعی (کمی کوچکتر از سنگاپور) به عنوان دومین استان کوچک تایلند نام برد که سرزمینی جادویی با تاریخی غنی و رنگارنگ می باشد.
اطلاعات بیشتر

وسایل حمل و نقل


خطوط اتوبوسرانی

تاکسی

تاکسی موتوری

مینی ون

قایق

حمل و نقل بین شهری

هوایی
فرودگاه بین المللی پوکت در شمال جزیره پوکت و در فاصله 32 کیلومتری تا مرکز شهر پوکت قرار گرفته است. این فرودگاه ایفاگر نقشی بسیار مهم در صنعت گردشگری تایلند می باشد زیرا پوکت جزو یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری تایلند به شمار می رود. می توان از این فرودگاه بعد از فرودگاه های بین‌المللی سوارنابومی و دن موئنگ (Don Mueang) در بانکوک به عنوان پرترددترین فرودگاه تایلند نام برد. در سال 2016 آمار ورودی و خروجی های این هواپیما 15.1 میلیون نفر اعلام شد، آماری با افزایش 17.8 درصدی نسبت به سال 2015.
این فرودگاه دارای دو ترمینال می باشد که از ترمینال 1 برای انجام پروازهای بین المللی و از ترمینال 2 برای انجام پروازهای داخلی استفاده می کنند. ترمینال ایکس با هدف انجام پروازهای چارتر در فوریه سال 2014 افتتاح گردید.
فرودگاه پوکت در سال 2016 تحت پروژه بازسازی و گسترش با بودجه ای بالغ بر 5.14 میلیارد بات قرار گرفت. این ترمینال بین المللی جدید دارای ظرفیت عبور 5 میلیون مسافر در طول سال می باشد. با اعمال این پروژه افزایش ظرفیت از 6.5 میلیون مسافر سالانه به 12.5 میلیون نفر در سال تغییر یافت. پیشنهاداتی مبنی بر کشیدن یک مسیر راه آهن از فرودگاه کرابی در سال 2012 ارائه شده است. 

دریایی
مسیر کشتیرانی پوکت از بندر راسادا (Rassada Pier) در پوکت به سمت جزیر فی فی (پی پی) می باشد. مسیری که از طریق آن می توان به سایر نقاط و مقاصد دسترسی پیدا کنید. مسیری که پیمودنش یک ساعت و نیم تا دو ساعت و نیم طول می کشد و استفاده از آن مستلزم پرداخت هزینه 600 و 1000 باتی برای مسیرهای یک طرفه و دوطرفه می باشد. با خرید تور از آژانس، از تخفیفاتی بهره مند می شوید و می توانید یک مسیر را به صورت رایگان طی کنید.
پیشنهاد می شود برای انتقال از بندر به شهر پوکت به جای تاکسی از سونگ تِئو (Songthaew) استفاده نمایید، وسایل نقلیه ای که با پرداخت تنها 10 بات شما را به شهر پوکت می رسانند. 
اگر موفق به مشاهده سونگ تِئو در کنار تابلوهای ایستگاه اتوبوس در خارج از ترمینال نشدید کافیست در امتداد دروازه خروجی بندر در امتداد بندر حرکت کنید و با رسیدن به اولین سه راهی به سمت چپ بپیچید و با پیمودن مسیری 600 متری در مسیری اصلی به ایستگاه وسایل نقلیه ارزان قیمت سونگ تِئو خواهید رسید. نقشه ای از تمام مسیرها دقیقا در خارج از ترمینال در نزدیکی ایستگاه اتوبوس واقع در مجتمع وجود دارد. زمان آخرین حرکت این وسایل نقلیه نیز در ساعت 19 اعلام شده است. 
همچنین از طریق برخی قایق های تندرو می توانید از پوکت به جزایر اطراف بروید. این قایق ها در مسیر پوکت به کو راچا (Ko Racha)  به مدت 45 دقیقه، فی فی به مدت یک ساعت و نیم، جزایر سیمیلان (Similan) به مدت سه ساعت و بقیه جزایر در حال حرکتند. برای تمام مسیرهای ذکر شده مسیر برگشت نیز در نظر گرفته شده.
علاقمندان می توانند قایق های تفریحی و قایق های معمولی را در تمام طول سال از پوکت در خلیج چالونگ اجاره کنند. اجاره این قایق ها از طریق شرکت های متعددی میسر است که با کمی تحقیق از چگونگی خدمت رسانی به آنها اطلاع پیدا خواهید کرد. 
هزینه استفاده از تورهای گردشگری با قایق های تندرو بین 1500 تا 2500 بات بسته به مقصد مورد نظر می باشد. بسیاری از شرکت ها، تورهای گردشگری با قایق جزیره فی فی را با محدودیت انتقال چمدان و بار به دلیل کمبود فضای کافی سازماندهی می کنند.
هزینه اجاره قایق های تندرو در مسیر پوکت به جزایر اطراف و بالعکس از 3000 تا 60000 بات می باشد که این قیمت ها بر اساس مقاصد و اندازه قایق ها متفاوت است. 
هزینه استفاده از این قایق ها از پوکت به جزیره کورال (Coral Island) 3000 تا 5000 بات، به جزیره راچایای (Racha Yai Island) 8000 تا 15000 بات، به جزیره فی فی 15000 تا 25000 بات، به جزیره پهانگ نگا از 15000 تا 25000، به کرابی 20000 تا 30000 بات و به سیمیلان از 30000 تا 60000 بات می باشد. قایق در مسیر آخر تنها در فاصله بین ماه های نوامبر تا آوریل حرکت می کند. همچنین اگر بخواهید از کائو لاک (Khao Lak) به سیمیلان بروید هزینه اش ارزانتر از حرکت از پوکت می باشند.
البته برای امتحان تجربیاتی خاص تر می توانید از پوکت با کشتی کروز دیدن نمایید. به عنوان مثال با کشتی کروز از سنگاپور به پوکت بروید. 

زمینی

راه آهن
در واقع هیچ خط ریلی مستقیمی به سمت این جزیره وجود ندارد و نزدیکترین ایستگاه به آن سورات تانی (Surat Thani) در فاصله 230 کیلومتری جزیره است. با این حال قطار بانکوک به سمت سنگاپور می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشد. در صورت انتخاب این مسیر باید در ایستگاه پون پین (Phin Phin) نزدیک ایستگاه اتوبوس سورات تانی پیاده شده و با پیمودن مسیری 5 ساعته از طریق اتوبوس به جزیره برسید. لطفا توجه داشته باشید تا از آمدن اتوبوس اطمینان پیدا نکردید و رسیدن اتوبوس به ایستگاه را ندیده اید از تهیه بلیط اجتناب کنید. 

اتوبوس
پوکت دارای دو ایستگاه اتوبوس می باشد که ایستگاه شماره 2 به عنوان ایستگاه جدید در شمال شهر و ایستگاه اول آن که قدیمی تر هم است در مرکز شهر در محل استقرار ایستگاه اتوبوس های فرودگاه قرار گرفته اند. از طریق ترمینال جدید یعنی شماره 2 به تمام اتوبوس ها با مقاصد دوردست و بسیاری از مینی بوس ها با مقاصد نزدیک دسترسی پیدا خواهید کرد. بسیاری از اتوبوس ها و مینی بوس های این ایستگاه به سمت مقاصد نزدیکی مانند پهانگ نگا، کرابی، چومپفون (Chumphon) و کائو لاک (Khao Lak) حرکت می کنند. 
می توان از اتوبوس های بی اس کا (BSK) به عنوان قابل اعتمادترین خطوط اتوبوس نام برد، اتوبوس هایی که می توانید از طریق آنها از پوکت به بانکوک سفر کنید، سفری 13 ساعته با پرداخت هزینه 650 تا 950 باتی.
در پوکت چندین شرکت اتوبوسرانی اختصاصی نظیر پوکت تراول تور (Phuket Travel Tour)، باس اکسپرس (Bus Express)، و پوکت تراول سرویس (Phuket Travel Service) نیز وجود دارد که بلیط بیشتر آنها نظیر باس اکسپرس و پوکت تراول را می توانید آنلاین رزرو کنید. یه دلیل محدودیت برنامه های اتوبوس ها در سرویس های دوردست پیشنهاد می شود که رزرو به صوت کامل با پرداخت هزینه صورت گیرد.
اتوبوس های دولتی نیز با تای تیکت مِیجِر (Thai Ticket Major) قرارداد دارند و امکان رزرو آنلاین آنها برای مسیرهای طولانی وجود دارد. توجه داشته باشید که استفاده از اکثر این اتوبوس ها مستلزم تهیه بلیط آنها از طریق دفاتر تای تیکت مِیجِر می باشند. این دفاتر معمولا در سینماهای اصلی مراکز خرید بزرگ یافت می شوند.
علاوه بر تمام موارد ذکر شده اتوبوس های قابل اعتماد شرکت خدمات مسافرتی فانتیپ (Phantip) نیز در دسترس می باشند. اتوبوس هایی که از مسیرهای مشخص شده نظیر پوکت به سورات تانی (Suratthani)، پوکت به کو سامویی (Koh Samui) و پوکت به کو پانانگ (Koh Phangan) حرکت می کنند. اتوبوس های این شرکت را می توان به صورت آنلاین در مسیرهای درخواستی رزرو نمود. سفر در مسیر پوکت به کو سامویی و بالعکس با این اتوبوس ها بین 450 تا 1300 بات می باشد که این هزینه ها بسته به کلاس انتخابی متفاوت است.
می توانید به راحتی تنها با پرداخت 10 بات بوسیله توک توک های بنفش خط 2 از ترمینال شماره 1 به ترمینال شماره 2 بروید. سه خط توک توک قانونمند دیگر نیز در سراسر پوکت وجود دارد که مسیر مابین هر دو ایستگاه اتوبوس را پوشش می دهند.
یک نقشه بسیار بزرگ و کارآمد دقیقا در خروجی ایستگاه های اتوبوس این شهر یافت می شوند که مسیرهای هر سه خطوط توک توک را در داخل شهر پوکت نمایش می دهند. آخرین سرویس این وسیله حمل و نقل ارزان قیمت با بلیط 10 باتی در ساعت 19 ایستگاه را ترک می کند. 
قبل از خروج از ترمینال اتوبوس پوکت دریافت نقشه رایگان شهر را از درگاه اطلاعات فراموش نکنید. نقشه ای بسیار جامع که شما را در یافتن مسیر یاری می کند. 
علاوه بر توک توک از تاکسی، تاکسی موتوری، تاکسی با تاکسی متر یا اتوبوس های درون شهری نیز می توان برای دسترسی به مقصد مورد نظر از هر دو ایستگاه اتوبوس استفاده نمود. هزینه استفاده از موتور سیکلت برای رسیدن به شهر پوکت 20 تا 100 بات و برای دستیابی به اکثر سواحل 100 تا 200 بات می باشد. 
دسترسی به ساحل پاتونگ از ترمینال اتوبوس شماره 1 به وسیله اتوبوس های محلی با پرداخت تنها 40 بات امکان پذیر خواهد بود. البته این اتوبوس ها مجهز به سیستم تهویه مطبوع هوا نیستند و بسیار آرام حرکت می کنند. 
البته پیشنهاد می شود برای دستیابی به سواحل از طریق هر دو ایستگاه از توک توک و تاکسی های موتوری استفاده نکنید زیرا هزینه ای بسیار گزاف را در قبال رساندن شما به مقصد دریافت می کنند.

حمل و نقل درون شهری

اتوبوس
حمل و نقل عمومی در پوکت محدود به یک شبکه شعاعی است که پوکت را به بقیه شهرهای ساحلی مرتبط می سازد. اتوبوس های محلی مسیرهای متفاوتی را می پیمایند و مسافران را به هر جا که بخواهند می برند. اتوبوس های پوکت عمدتا ایستگاه خاصی ندارند و بنا به درخواست مسافرین توقف می کنند. پایانه این اتوبوس ها در جاده رانونگ (Ranong Road) در کنار بازار محلی واقع شده است. اتوبوس هایی که به سواحل اصلی می روند از طریق ترمینال اتوبوس شهر پوکت حرکت می کنند و خطوط اصلی آنها به پاتونگ، کاتا- کارون (Kata-Karon)، خلیج چالونگ (Chalong Bay)، راوای- نای هارن (Rawai-Nai Han)، کِیپ پانوآ (Cape Panwa) برای آکواریوم، مای کائو (Mai Khao) و سورین- کامِلا (Surin-Kamala) متصل می شوند. 
در هنگام رسیدن به پوکت ممکن است اتوبوس ها شما را به جای ترمینال اصلی در مکانی وسط شهر پیاده کنند. جاییکه سریعا دور و برتان از رانندگان توک توک و تاکسی پر می شود. این رانندگان با گفتن اینکه ساعت کاری اتوبوس های محلی تمام شده یا اینکه هیچ ایستگاه اتوبوسی در این نزدیکی ها نیست سعی در توجیه شما برای رساندتان به مقصد دارند. 
ایستگاه اتوبوس پوکت در نزدیکی بازار در شهر قدیمی قرار گرفته است. چنانچه در ترمینال شماره 1 پیاده شدید به سمت جاده پهانگ نگا (Phang Nga Rd.) در سمت راست حرکت کنید، از جاده فانگ نا به سمت پایین حرکت خود را ادامه دهید تا به پایان آن در خیابان (Yaowarat Rd.) برسید. سپس به سمت چپ بروید، در چند قدمی خود میدانب را می بینید. وقتی به میدان رسیدید به سمت راست بروید تا به جاده رانونگ (Ranong Rd.) برسید. در اجاده ای که پیمودن 100 تا 200 متر می توانید ایستگاه های اتوبوس محلی را در آن بیابید.

تاکسی و توک توک
چنانچه برای رفت و آمد در پوکت ترجیح می دهید از تاکسی استفاده نمایید بهتر است توک توک را انتخاب کنید. می توان از تاکسی ها و توک توک ها به عنوان بهترین و راحت ترین شیوه رفت و آمدر در پوکت نام برد. تاکسی های توک توک در پوکت مانند دیگر نقاط تایلند به دلیل زمین های پست و هموار این شهر سه چرخه نیست. در پوکت از مینی ون به عنوان توک توک استفاده می شود. مینی ون هایی که به رنگ قرمز روشن و زرد به چشم می خورند و رانندگان آنها بدون استفاده از تاکسی متر و به صورت غیر رسمی کار می کنند. معمولا این وسیله نقلیه رایج در مجاورت تمام مراکز خرید و جاذبه های شهر به چشم می خورد. اما کرایه آنها کمی گران است و پیشنهاد می شود قبل از سوار شدن با راننده در مورد کرایه به توافق برسید. البته از این موضوع که میزان کرایه برای یک نفر یا کل افرداد توافق شده، اطمینان حاصل نمایید. به طور کلی افراد محلی توک توک ها را مافیای تایلندی می نامند، وسیله ای که هر 1 کیلومتر استفاده از آن مستلزم پرداخت هزینه 200 باتی خواهد بود. 
می توان از تاکسی با تاکسی متر به عنوان گزینه ای بهتر، امن تر و ارزان تر از توک توک نام برد اما متاسفانه این وسایل نقلیه همیشه در دسترس نیستند و در طول فصول شلوغی رانندگان آنها تاکسی متر را نادیده می گیرند و در قبال کرایه هزینه ای گزاف را درخواست می نمایند. 
پیشنهاد می شود برای اطمینان بیشتر از طریق تلفن تاکسی مورد نظر را بگیرید، شماره این تاکسی ها در پذیرش هتل محل اقامتتان یا طبقه همکف فرودگاه در فاصله 150 متری از درب خروجی موجودند. همچنین برای کمک رسانی به سایر مسافرین می توانید شماره های تاکسی های مورد اطمینان را در وب سایت توریستگاه به اشتراک گذارید. 
در بسیاری از سواحل علائم توقف تاکسی نیز به چشم می خورد، برخی از این تاکسی های غیر رسمی اند و کرایه های بالایی را دریافت می کنند ولی به طور کلی از توک توک ارزان ترند و قیمت آنها از 500 بات تجاوز نمی کند. تاکسی هایی مجهز به سیستم تهویه مطبوع هوا و بسیار راحت.

تاکسی موتوری
از دیگر وسایل نقلیه پوکت می توان به تاکسی های موتوری اشاره کرد، موتور سیکلت هایی که با پرداخت حداقل کرایه ممکن شما را به مقصد می رسانند. رانندگان این موتور سیکلت ها قبل از سوار شدن ابتدا نوعی جلیقه شماره دار براق را بر تن مسافرین می پوشانند. لطفا توجه داشته باشید امنیت این وسایل نقلیه از توک توک ها پایین تر است و استفاده از آنها برای مسیرهای طولانی پیشنهاد نمی شود. 

قایق 
برای جزیره گردی می توانید از قایق استفاده کنید ولی حتما قبل از انجام سفر بر سر قیمت به توافق برسید که حدودا برای هر ساعت از 500 بات شروع و بیش از 1800 بات برای یک روز کامل نیست.

نقشه شهر

آب و هوا

یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

مراکز دیدنی

مراکز خرید

سرگرمی ها

رستوران ها براساس قیمت فیلتر کنید

نصیحت های سفر


تردد با ماشین یا موتور:
اجاره موتور یا ماشین یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای کشف زیبایی ها و کاوش در طبیعت بهشت گونه این جزیره رویایی است. البته با توجه به عادت های غلط رانندگان پوکت هر ساله تصادفات و اتفاقات ناگواری در جاده های پوکت رخ می دهد. تایلندی ها در رانندگی تقریبا تمام قوانین را نادیده می گیرند و رانندگی آنها در برخی موارد واقعا خطرناک است، استفاده از چراغ های راهنما در چند سال اخیر این مشکلات را کمتر که نکرده هیچ باعث بدتر شدنش نیز شده. البته جاده های پرپیچ و خم این جزیره در وقوع چنین حوادث مرگباری بی تاثیر نبوده. به بیانی دیگر آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات در پوکت بیش از حد استاندارد می باشد تا جاییکه در طی سال بیش از 10 هزار زخمی و 250 کشته قربانی حوادث رانندگی می باشند. البته از هر 10 حادثه، 9 تای آنها با موتورسیکلت اتفاق می افتد. در رانندگی در پوکت کاملا محتاط باشید و با مشاهده عملکرد مردم محلی از آنها تقلید کنید. البته برخی از رانندگان آمریکای شمالی یا اروپایی به دلیل اینکه به رانندگی در سمت چپ جاده عادت دارند، راحت تر در جزیره رانندگی می کنند. در پوکت به شدت مراقب رانندگان موتورسیکلت باشید همچنین شب ها به دلیل وجود رانندگان تحت تاثیر الکل محتاط تر باشید. هزینه اجاره روزانه موتورسیکلت و اِسکوتر در پوکت از 200 بات شروع می شود اما اگر اجاره به صورت هفتگی یا بیشتر باشد این هزینه به 150 بات نیز می رسد. گرچه استفاده از کلاه ایمنی برای راننده و ترک نشین الزامی است اما این موضوع در اکثر موارد توسط مردم محلی نادیده گرفته می شود. مردم محلی در صورت عدم استفاده از کلاه ایمنی 300 تا 500 بات و گردشگران رسمی 200 بات جریمه خواهند شد. در برخی موارد پلیس مایل به بررسی مجوز رانندگان موتورسیکلت می باشد از این رو عدم وجود این مجوز منجر به جریمه شدن از جانب پلیس می شود. در صورت جریمه مجوز موتورسیکلت مصادره شده و با پرداخت در ایستگاه پلیس دوباره به راننده بازگردانده خواهد شد. ایستگاه های پلیس راه در نقاط مشخصی نظیر انتهای ضلع شمالی جاده ساحل پاتونگ، چَلونگ سِیرکِل و انتهای ضلع شمالی ساحل پاتونگ مستقر شده اند. در هنگام شلوغی های ایستگاه ها چنانچه از کلاه ایمنی استفاده کنید، احتمال دستور توقف از جانب پلیس ها بسیار پایین است. 
اجاره روزانه اتومبیل در پوکت مستلزم پرداخت هزینه ای 1000 تا 1200 باتی خواهد بود، چندین شرکت اجاره اتومبیل در فرودگاه و اطرافش یافت می شود. شرکت آویس (Avis) در داخل فرودگاه و شرکت های هرتز (Hertz)، پوکت تاکسی (phuket taxi)، نشنال (National) و سیکست (Sixt) در فاصله چند قدمی تا فرودگاه در امتداد جاده قرار گرفته اند. البته رزرو آنلاین نیز از طریق وب سایت آنها امکان پذیر خواهد بود. البته شرکت های معتبر محلی نظیر بران کار رنتال (Braun Car Rentals) و پوکت ایرپورت ترنسفر (phuket airport transferare) نیز موجودند که اجاره اتومبیل از طریق آنها کمی ارزان تر است. 
در هنگام اجاره اتومبیل حتما سطح بیمه آنها را چک کنید، بسیاری از شرکت های محلی قول بیمه فول را می دهند اما در حقیقت این بیمه ها در سطح پایه قرار دارند و بسیار ساده می باشند. در واقع مهم ترین امر در اجاره یک موتورسیکلت بیمه آن است، یعنی در واقع هزینه ای که پرداخت می کنید شامل بیمه می شود و در صورت عدم وجودش هیچ ارزشی ندارد. پس اگر تصمیم به اجاره موتور در پوکت را دارید حتما حتما مراقب بیمه نامه های آنها باشید. ناگفته نماند که هزینه های بیمه یا تعمیرات در پوکت فوق العاده بالا هستند. پس اگر دارای گواهینامه موتور یا اتومبیل نیستید بهتر است جان خود را با رانندگی در جاده های پوکت به خطر نیندازید و این ریسک پرخطر را نپذیرید.

در هنگام بروز حادثه با 1155 تماس حاصل فرمایید:
1155 شماره پلیس توریست می باشد، در صورت بروز حادثه در صورت ضرورت و احتیاج به آمبولانس با 1554 تماس حاصل فرمایید. بهتر است در صورت تماس با پلیس به زبان انگلیسی صحبت کنید، حتی اگر در این زمینه چندان متبحر نباشید و فقط کمی انگلیسی بدانید. متاسفانه شما یک توریست یا خارجی تلقی می شوید بنابراین می بایست محتاط تر باشید زیرا در هنگام بروز حادثه مجبور به پرداخت هزینه خواهید بود. در صورت تصادف بین ماشین و موتور، راننده ماشین مقصر شده و می بایست خسارت را پرداخت نماید. اما چنانچه راننده ماشین یک خارجی باشد و با موتور سوار تصادف کند پس مشکل دو جانبه می شود. در هنگام بروز حادثه هرگز وسیله نقلیه را حرکت ندهید حتی اگر این مسئله باعث ترافیک شود. همچنین با شرکت بیمه تان نیز تماس حاصل فرمایید، در این صورت مامورینی از شرکت برای کمک و انجام کارهای کاغذیتان را برایتان می فرستند.

دستگاه خودپرداز:
معمولا در تمام گوشه و کنار شهر دستگاه های خودپرداز با عملکردی مطمئن یافت می شود، در مناطق بانگالا و پاتونگ در صورت استفاده از این دستگاه ها مراقب افرادی باشید که از پشت به شما نگاه می کنند. در تایلند ابتدا پول از خودپردازها خارج می شود و سپس کارت. پس احتمال جا گذاشتن کارت در دستگاه بسیار بالاست. در هنگام چنج یا مبادله کردن پول از طریق صرافی حتما پول دریافتیتان را در مقابل صندوق شمارش کنید زیرا در صورت اطلاع از کم بودن پولتان بعد از خارج شدن، صرافی مورد نظر هیچ مسئولیتی را متبقل نمی شود. بهترین نرخ تبادل ارز در باجه های زرد یا آبی موجود در محدوده سواحل پوکت می باشد. 

سیم کارت ها:
تهیه سیم کارت در پوکت به راحتی و با پرداخت تنها 50 بات از طریق فروشگاه های لوازم جانبی این شهر امکان پذیر خواهد بود. اما گردشگران می توانند این سیم کارت ها را به صورت رایگان از طریق جایگاه های تحویل بار که اغلب متعلق به شرکت (TRUE) می باشد، دریافت نمایند. تمام این سیم کارت ها از اپراتورهای (AIS)، (DTAC) و (TRUE) تا (12Call) به خوبی و با سرعتی بسیار بالا کار می کنند اما از سریع ترین و کارآمدترین آنها می توان به (DTAC) اشاره کرد. البته شارژ این سیم کارت های اعتباری به عهده خود خریداران خواهد بود و به راحتی از طریق سوپر های سون ایلون (7-11) که در چند قدمی هر هتلی یافت می شوند قابل خریداری خواهد بود. 

قوانین طلایی:
در پوکت هرگز از شیر آب ننوشید و حتما بطری آب معدنی را برای نوشیدن تهیه نمایید. البته هتل ها روزانه یک بطری را به میهمانان ارائه می دهند و در صورت تمام شدن آنها و خالی شدن مینی بار، میهمانان می توانند برای دریافت آب بیشتر تقاضا نمایند.
هیچ وقت پولتان را در هتل تبدیل نکنید زیرا مبادله ارز در دکه های تبادل ارز در شهر بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر انجام می شود. البته برخی از این دکه ها از دیگری بهترند. همچنین شمارش پول دریافتیتان و گرفتن رسید را به هیچ وجه فراموش ننمائید. 
صرف یک وعده غذای محلی در رستوران های محلی بین 30 تا 70 بات هزینه می برد. البته نه غذایی پرگوشت و سفارشی چندان سنگین. صرف غذا در دیگر رستوران های توریستی مستلزم پرداخت هزینه ای 120 تا 500 باتی خواهد بود. صرف غذا در رستوران های محلی کوچک بسیار ارزان است اما غذاهای آنها به دلیل کوچک بودنشان کمتر و کم تنوع تر خواهد بود. رستوران های بزرگ اغلب غذاهای گسترده تری دارند و مواد اولیه شان را روز به روز نگهداری می کنند. 

تاکسی و توک توک:
معمولا هزینه استفاده از تاکسی ها و توک توک ها ثابت است اما می توانید با پرداخت هزینه ثابت 200 تا 300 باتی از خدمات آنها استفاده نمایید. 

خرید و چانه زدن:
خرید اجناس از خیابان ها و بازارهای محلی بدون چانه زنی میسر نخواهد بود، به طوریکه می توان قیمت تمام آنها را تا 75 درصد کاهش دهید و هیچگاه بیشتر از 50 درصد قیمت ذکرشده را پرداخت نکنید.
ماساژ:
سفر به تایلند بدون بهره مندی از خدمات ماساژ تایلندی امکان پذیر نخواهد بود، به هیچ وجه خدمات ماساژ تایلندی از طریق هتل دریاف نکنید چراکه می توانید آنها را با پرداخت هزینه ای بسیار کمتر در خارج از هتل دریافت کنید. در خیابان های پوکت مکان های حرفه ای برای ارائه ماساژ یافت می شوند که قیمت آنها از حد معمول گران ترند. اما به طور کلی هزینه ارائه ماساژ تایلندی در شرایط معمول به شرح زیر می باشد.
هزینه انجام ماساژ سنتی تایلندی 250 تا 300 بات، ماساژ پا تایلندی 250، 300 و 400 بات و ماساژ روغن 500 بات خواهد بود.

بافت موها:
می توان از بافت موها به عنوان فعالیتی بسیار محبوب در تایلند نام برد، بافت موها در سواحل با پرداخت هزینه ای بالغ بر 350 تا 500 بات انجام می شود. اما هزینه انجام این خدمات در فروشگاه های مرکز خرید 600 بات یا کمتر و بیشتر وابسته به حرفه ای تر بودن سطح آنها خواهد بود.

مسائل امنیتی:
می توان از تایلند به عنوان سرزمینی بسیار دوست داشتنی با مردمی شاد و مودب نام برد، اما با تمام این تفاسیر در هنگام بودن در تایلند تمام جوانب احتیاط را رعایت نمایید و دارایی هایتان را در مکانی امن قبل از ترک هتل قرار دهید. اگر با اصرار دوزندگان هندی برای بردن شما به داخل مغازه هایشان مواجه شدید، عکس العمل خاصی از خود نشان ندهید و با لحنی بسیار آرام به صورت بسیار مودبانه به آنها بگویید: نه، ممنونم رفیق (No thanks buddy). زمانیکه بیرون از هتل به سر می برید حتما کیف پولتان را نزدیک به خود نگهدارید و از قرار دادن آن در جیب عقب و کیف های دستی باز اجتناب ورزید مخصوصا در کلوب ها و بازارهای شلوغ.

آداپتورهای چند شاخه ای برق:
چنانچه نیاز به آداپتورهای چند شاخه ای برق داشتید به جای خریدن آن از خیابان و پرداخت 250 بات به فروشگاه بیگ سی در مرکز خرید چانگ سیلون واقع در انتهای جاده بانگالا بروید و همان آداپتور را با 30 تا 69 بات خریداری نمایید. می توان از بیگ سی به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خرید در پاتونگ نام برد، جاییکه می توان در آن انواع غذا، تنقلات، وسایل الکترونیکی و انواع نوشیدنی ها را تهیه نمود.

تماس با خارج از کشور:
در صورتیکه مایل به برقراری تماس با خارج از کشور هستید و حال و حوصله رفتن به یک باجه تلفن را ندارید می توانید یک کارت تلفن که پیشنهاد ما (Lenso Brand) است را خریداری کرده و از طریق باجه زرد رنگ تلفن که بر روی آن (Lenso) نوشته شده، با پرداخت هزینه ای ارزان تر تماس های خود را برقرار نمایید. 

سرویس بهداشتی:
خانم ها توجه داشته باشند که در سرویس بهداشتی های مراکز خرید دستمال توالت وجود ندارد پس در صورت احساس نیاز به استفاده از دستشویی همراه داشتن دستمال را فراموش نکنند.

بیمه مسافرتی:
داشتن بیمه مسافرتی الزامی است، زیرا ممکن است اتفاقات متعددی برایتان بیفتد که مجبور به استفاده از آن شوید. به عنوان مثال نیامدن چمدان ها امری است که در پوکت بسیار اتفاق می افتد. چنانچه دچار این مشکل شدید می توانید از بیمه مسافریتان استفاده نمایید. در این صورت برخی از شرکت های بیمه موظف به بازگرداندن چمدان ظرف 48 ساعت و در غیر این صورت پرداخت 500 دلار جریمه خواهد بود. البته تنها مورد استفاده بیمه موضوع ذکر شده نمی باشد و گردشگران می توانند از آن در هنگام بروز حوادثی نظیر تصادف و مشکلات پزشکی استفاده نمایند. البته توجه داشته باشید که سیاست ها و قوانین بیمه های مختلف، متفاوتند. 

فرودگاه  پوکت:
بدون شک استرس زاترین زمان سفر فاصله بین ترک خانه تا اقامت در اتاق هتل مورد نظر است. در این فاصله زمانی فهرستی طولانی از عوامل نگران کننده یافت می شود، عواملی نظیر تاکسی، چمدان، گم شدن پاسپورت، دور بودن خروجی مورد نظر، صف های طولانی و غیره. البته نمی توان تمام این موارد را پیش بینی کرد اما در اینجا مواردی احتمالی و قابل وقوع در فرودگاه بین المللی پوکت ذکر می شود. اصلا نگران در صف ایستادن و معطل شدن نباشید زیرا هر چقدر هم از خروجی ها سریع عبور نمایید باید در آن طرف منتظر چمدان هایتان بمانید. البته به این نکته توجه داشته باشید که فرودگاه پوکت در حال حاضر دارای دو ترمینال خارجی و بین المللی است.

دسترسی به هتل از طریق فرودگاه:
در صورت امکان در زمان رزرو هتل حتما به خدمات ترانسفر فرودگاهی توحه داشته باشید اما در صورت عدم وجود این خدمات 4 راه برای رسیدن به هتل مورد نظرتان در جلوی پاهایتان وجود دارد. 

1- لیموزین فرودگاه
می توان از خدمات ترانسفر با لیموزین به عنوان بهترین و گران ترین راه رفت و آمد نام برد. رانندگان لیموزین همواره در حال تلاش برای جذب مسافرین می باشند و این مسئله در بین آنها بسیار رقابتی است. پس اگر با راننده اول به توافق نرسید حتما به سراغ بعدی بروید تا اینکه بلاخره موفق به توافق با یکی از آنها شوید. هزینه ترانسفر با لیموزین بین 600 تا 800 بات و کمی بیشتر از تاکسی متر است.

2- تاکسی متر
تاکسی های مجهز به تاکسی متر در خارج از فرودگاه به چشم می خورند و به صورت 24 ساعته در دسترسند. هزینه ورود به تاکسی مترها 100 بات و بقیه مسافت با تاکسی متر بر اساس کیلومتر محاسبه می شود. اما در هنگام سوار شدن به آنها حتما به روشن شدن علامت تاکسی متر بر روی تاکسی توجه نمایید. هزینه رسیدن به پاتونگ از فرودگاه با تاکسی متر تقریبا 700 بات خواهد بود که پیمودن همین سیر با لیموزین هزینه ای بالغ بر 750 بات را در بردارد. پس انتخاب لیموزین هم عاقلانه تر و هم باکلاس تر می باشد. البته علاوه بر مسائل ذکر شده در خروجی فرودگاه داستان نگران کننده دیگری یافت می شود. داستانی در مورد رانندگان تاکسی که سعی در متقاعد نمودن مسافرین برای تغییر هتلشان با دلایلی احمقانه و بی اساس هستند. به شدت مراقب این افراد باشید تا در دامشان گرفتار نشوید. 

3- اتوبوس محلی
چنانچه فرودگاه بین المللی پوکت در ساحل مای کائو 30 تا 40 کیلومتر تا هتل محل اقامتتان فاصله دارد، قطعا بهترین راه و مقرون به صرفه ترین آنها برای دسترسی به هتل استفاده از مینی بوس جوین این (MINI BUS JOIN-IN) خواهد بود. ظرفیت این اتوبوس ها 10 نفر و هزینه سوار شدن بر آنها برای هر نفر 200 بات خواهد بود. البته پر شدن این مینی بوس ها کمی زمان بر هستند.

4- اجاره یک اتومبیل از فرودگاه پوکت
اجاره اتومبیل از خروجی ترمینال داخلی یا طبقه همکف فرودگاه بین المللی امکان پذیر خواهد بود. با قدم گذاشتن به خارج از فرودگاه لوگوهای شرکت های اجاره اتومبیل متعددی را در چند قدمیتان خواهید دید. البته پیشنهاد می شود که از قبل حتما با نام های بین المللی تجاری آشنا شوید و از اینکه کدام شرکت دارای مجوز بین المللی است، اطمینان حاصل نمایید. هزینه اجاره اتومبیل های دارنده بیمه از شرکت های هوندا جاز و هوندا سیتی از 1000 بات شروع می شود. همچنین اجاره یک روز جی پی اِس نیز مستلزم پرداخت 100 بات خواهد بود.

دیگر نکات مهم درباره فرودگاه:
چندین دستگاه خودپرداز متعلق به بانک های شناخته شده در فرودگاه یافت می شوند، دستگاه های ایمن و با نرخ ارزی مناسب برای تبادل پول. نمایندگان هتل به ورود در داخل ترمینال فرودگاه مجاز نیستند پس چنانچه هتل مورد نظرتان را با خدمات ترانسفر رزرو کرده اید مستقیما به خارج از ترمینال رفته و نام هتل خود را از میان تابلوهای موجود در دست نمایندگان مختلف جست و جو نمایید. بعد از تحویل بار خرید از فری شاپ های فروشگاه را فراموش نکنید زیرا در صورت فراموش کردن شانستان را از دست داده و دیگر راه برگشتی ندارید. 

ترک پوکت:
در فرودگاه پوکت دو ترمینال وجود دارد که هر دو در مجاورت یکدیگر قرار گرفته اند، در این ترمینال ها هیجانات بسیار زیادی وجود دارد علی الخصوص زمانیکه مایل به ترک پوکت هستید. چنانچه کمی زودتر از موعد مقرر زمان بلیطتان به ترمینال مراجعه کردید، گزینه های متعددی نظیر رستوران و بارهای دوست داشتنی برای گذراندن وقت در آن وجود دارد. رستوران بیل بنتلی (Bill Bentley) بسیار دوست داشتنی است و رستوران تای اِیر وِیز () در طبقه سوم انتخابی زیبا و فوق العاده برای لذت بردن از صرف غذایی خوشمزه البته در کمترین زمان ممکن خواهد بود. همچنین گزینه های دیگری نظیر لوکال کانترز (local counters)، ساب وِی (Subway) یا برگر کینگ (Burger King) نیز موجودند. البته ناگفته نماند که برگر کینگ در اکثر موارد شلوغ می باشد. اگر قصد خروج از کشور را داشته باشید از ترمینال های بین المللی تردد خواهید کرد. در سالن این ترمینال نیز شعبه ای دیگر از برگر کینگ به چشم می خورد و تنها فری شاپش در فاصله ای دورتر از آن قرار گرفته، جاییکه می توان انواع عطر، لوازم آرایشی و نوشیدنی را تهیه نمود. 

چقدر زودتر از زمان پرواز می بایست در فرودگاه بود؟
از لحاظ تئوری و استانداردهای بین المللی حضور مسافرین 2 ساعت قبل از پروازهای بین المللی و 1 ساعت قبل از پروازهای داخلی در فرودگاه اجباری است. اما اخیرا با اضافه شدن فاکتور ترافیک به راحتی 30 دقیقه دیگر هم به این زمان ها اضافه شده است. برای جلوگیری از استرس و عجله حتما هتل را نیم تا یکساعت زودتر ترک نمایید تا 2 ساعت و نیم تا 3 ساعت زودتر در پروازهای بین المللی و 1 ساعت و نیم تا 2 ساعت زودتر در پروازهای داخلی در فرودگاه حضور داشته باشید.

فاصله فرودگاه پوکت:
 تا پاتونگ Patong) 37.7) کیلومتر یا 53 دقیقه
تا کاتا (Kata) 47.4 کیلومتر یا 1 ساعت
تا کارون (Karon) 43.4 کیلومتر یا 1 ساعت
تا پانوا (Panwa) 43.9 کیلومتر یا 1 ساعت
تا بنگ تائو (Bangtao) 21 کیلومتر یا 29 دقیقه
تا شهر پوکت (Phuket Town) 32.8 کیلومتر یا 40 دقیقه
تا راوای (Rawai) 48 کیلومتر یا 58 دقیقه
تا چلونگ (Chalong) 40 کیلومتر یا 50 دقیقه
تا کامالا (Kamala) 27.6 کیلومتر یا 36 دقیقه
تا سورین (Surin) 23.3 کیلومتر یا 29 دقیقه
تا مای کائو (Mai Khao) 8 کیلومتر یا 18 دقیقه 


آرزومندیم از سفر خود در شهر پوکت نهایت لذت را ببرید.

تیم مدیریت توریستگاه

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید