• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهان

راهنمای سفر به کوالالامپور

راهنمای سفر به کوالالامپور

درباره شهر


کوالالامپور یا به بیان رسمی تر قلمروی فدرالی کوالالامپور پایتخت رسمی و همچنین بزرگترین شهر مالزیست. کوالالامپور جایگاه پارلمان مالزیست. محل اقامت رسمی شاه مالزی، کاخ ملی یا به زبان مالایی ایستانا نگارا، نیز در شهر کوالالامپور قرار دارد. کوالالامپور یکی از شهرهای جهانی در دنیاست که به علت پایتخت و کلیدی بودنش، مرکز اقتصادی، مالی و فرهنگی مالزی به حساب می آید.
اطلاعات بیشتر

وسایل حمل و نقل


خطوط اتوبوسرانی

تاکسی

قطار

مونوریل

حمل و نقل بین شهری

هوایی
کوالالامپور دارای دو فرودگاه می باشد. فرودگاه اصلی این شهر، فرودگاه بین المللی کوالالامپور (KLIA) در سپتانگ، سلانگور است که همچنین قطب هوانوردی کشور مالزی به حساب می آید و در 50 کیلومتری جنوب شهر واقع شده است. فرودگاه دیگر این شهر فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه می باشد که آنرا سبانگ اِسکای پارک نیز می نامند و به عنوان درگاه اصلی بین المللی به کوالالامپور از سال 1965 تا زمانیکه فرودگاه بین المللی کوالالامپور در سال 1998 افتتاح شود مشغول به کار بوده است. از سال 2007 فرودگاه سلطان عبدالعزیز شاه فقط برای استفاده پروازهای چارتر و شخصی توسط خطوط هوایی نظیر فایرفلای و بِرجیا اِیر مشغول به کار می باشد.
فرودگاه بین المللی کوالالامپور که با بوجه ای برابر با 2.5 میلیارد دلار بنا شده است، این شهر را از طریق پروازهای مستقیم به شش قاره جهان متصل می کند و قطب اصلی شرکت هواپیمای مالیژیا اِیرلاینز (هواپیمای مالزی) و ایر اِیژیا که یک شرکت ارزان قیمت مالزیایی است، می باشد. این فرودگاه دارای دو باند موازیست که هر یک چیزی در حدود 4 هزار متر طول و 60 متر عرض دارند. در هر ساعت 120 هواپیما قادر به نشستن و برخاستن در این باندها هستند و این امر به لطف سیستم های خدماتی کامل باند و پرسنل ماهر برج مراقبت این فرودگاه امکان پذیر شده است. ارتفاع برج مراقبت این فرودگاه بین المللی 130 متر بوده و دومین برج مراقبت بلند جهان پس از برج مراقبت فرودگاه بین المللی بانکوک به شمار می آید. همچنین شکل این برج همانند مشعل المیپک است. فرودگاه بین المللی کوالالامپور از دو ساختمان تشکیل شده است که به ترتیب ساختمان ترمینال اصلی(Main Terminal Building)  و ساختمان ماهواره (Satellite Building) نام دارند. این دو ساختمان از طریق یک قطار داخلی که هر 5 تا 15 دقیقه حرکت می کند، یکدیگر متصل می شوند. کانترهای پذیرش را می توان در ترمینال اصلی پیدا کرد. تمام پروازهای داخلی و تعدادی از پروازهای خارجی از ساختمان ترمینال اصلی وارد می شوند، درحالیکه ساختمان ماهواره فقط مخصوص ورود و خروج پروازهای خارجی است. در هر دو ساختمان فروشگاه‌ها و رستوران های متنوعی وجود دارند، اما فروشگاه های ساختمان ماهواره بسیار مدرن ترند.
فرودگاه بین المللی کوالالامپور از طریق خط کِی اِل آی اِی اِکسپرس (KLIA Ekspres) به ایستگاه کِی اِل سِنترال (KL Sentral) قابل دسترسی است که برای رسیدن به فرودگاه و بالعکس 28 دقیقه زمان می برد. این درحالیست که با خودرو و یا اتوبوس از طریق بزرگراه این زمان به یک ساعت افزایش خواهد یافت. 
پروازهای خطوط ایر اِیژیا و دیگر شرکت های ارزان قیمت از ترمینال اصلی این فرودگاه پرواز نمی کنند، بلکه این پروازها از فرودگاه بین المللی کوالالامپور 2 (KLIA2) انجام می شوند که تا فرودگاه بین المللی کوالالامپور دو کیلومتر فاصله دارد و با یک متروی داخلی قابل دسترسی است. این فرودگاه که از سال 2014 مشغول به کار می باشد با هزینه ای در حدود 1.3 میلیار دلار ساخته شده است و برج مراقبت و باند مخصوص خود را دارد. باند این فرودگاه که باند شماره 3 فرودگاه بین المللی کولالامپور به حساب می آید، 4 کیلومتر طول و برج مراقبتش 141.3 متر ارتفاع دارد به این ترتیب فرودگاه بین المللی کوالالامپور 2 بزرگترین فرودگاه دنیا برای خطوط ارزان قیمت بوده و به راحتی از طریق خط کِی اِل آی اِی اِکسپرس و با اتوبوس از ایستگاه کِی اِل سِنترال قابل دسترسی می باشد. فرودگاه بین المللی کوالالامپور 2 نیز از دو ساختمان تشکیل شده است که به ترتیب ساختمان ترمینال اصلی(Main Terminal Building)  و ساختمان ماهواره (Satellite Building) نام دارند. این دو ساختمان از طریق یک پل هوایی شیشه ای به طول 300 متر به یکدیگر متصل می شوند که طی این مسیر چیزی کمتر از دو دقیقه زمان می برد.
فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور اولین فرودگاه با گواهینامه گرین گلوب 21 (گوی سبز 21) می باشد و شعار همیشگی اش، فرودگاه در جنگل و جنگل در فرودگاه است. همچنین از سال 2000 جوایز متعددی را در زمینه هوانوردی از آن خود کرده است. به عنوان مثال برای بهترین فرودگاه جهان در رده فرودگاه های دارای ظرفیت 15 تا 25 میلیون نفری، جایزه AETRA را در سال 2005، جایزه ACI-ASQ  را در سال های 2006 و 2007 دریافت کرده است. 

دریایی
کوالالامپور از طریق بندر کلانگ که در حدود 64 کیلومتری جنوب غربی شهر واقع شده است، رفت و آمدهای دریایی خود را انجام می دهد. در طول خصوصی سازی دولت مالزی در اوایل دهه 1990، بندر کلانگ به سه ترمینال تقسیم شد که امروز با نام های نورث پورت، سَئوت پوینت و وِست پورت شناخته می شوند. بندر کلانگ یکی از بزرگترین و شلوغ ترین بنادر کل کشور می باشد که چیزی در حدود 6.3 میلیون TEO (به معنای کانتینر 20 فوتی است که واحد شمارش کانتینر می باشد) بار در سال 2006 را اداره کرده است.  

راه آهن
مسیر های راه آهن در کوالالامپور محدود است. تنها یک شرکت حمل و نقل خطی در این شهر وجود دارد که توسط کِرِیتاپی تاناه مِلایو (Keretapi Tanah Melayu) اداره می شود و کوالالامپور را به سنگاپور و تایلند متصل می کند. این شبکه حمل و نقل ریلی کی تی اِم انترسیتی (KTM Intercity) نام دارد و بخشی از شبکه راه آهن تِرَنس اِیژییَن (Trans-Asian Railway) می باشد. در این شرکت دو نوع قطار موجود است که به ترتیب قطارهای اکسپرس و قطارهای مِیل (Mail Trains) می باشند. اکثر این قطارها از کی اِل سنترال حرکت می کنند. خطی که به سنگاپور متصل می شود از میان کوالالامپور، ایپو (Ipoh) و باتِروُرث (Butterworth) گذشته و به خطوط تایلندی در پادانگ بِسار (Padang Besar) متصل شده و در هات یای (Hat Yai) در جنوب تایلند و شمال بانکوک به پایان می رسد.   

حمل و نقل درون شهری

قطار سبک شهری (LRT)
قطار سبک شهری کوالالامپور که اِل آر تی (LRT) نامیده می شود یک خط حمل و نقل ریلی عمومی است که در دو مسیر اصلی در حرکت می باشد. خط کِلانا جایا اِل آر تی (Kelana Jaya LRT) و خط اَمپَنگ اِل آر تی (Ampang LRT). خط کِلانا جایا در مسیری به طول 27 کیلومتر از شمال به سمت جنوب، بین کِلانا جایا که در کِلانگ وَلی (Klang Valley) در 17 کیلومتری مرکز کوالالامپور قرار دارد و گُمبَک (Gombak) که 16 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد، کشیده شده است. درحالیکه خط اَمپَنگ به دو مسیر 20 کیلومتری و 11 کیلومتری تقسیم می شود و هر دوی این مسیرها از ایستگاه سِنتال تیمور اِل آر تی (Sentul Timur LRT) در شمال کوالالامپور آغاز می گردند. خط اول به سِری پِتالینگ (Sri Petaling) در جنوب و خط دوم به اَمپَنگ در قسمت شرقی حومه شهر می رسند.
راهنمای کار آمد قطار سبک شهری کوالالامپور شما را به نزدیکی بهترین مناطق دیدنی شهر می رساند. این قطار هر روز از ساعت 6 تا 24 مشغول جابجایی مسافران است و بین 3 تا 15 دقیقه به هر ایستگاه حرکت می رسد. هزینه استفاده از این وسیله حمل و نقل شهری، برای هر توقف یک رینگیت است. لطفاً مطلع باشید که هر سه خط این قطار بین ساعات 7 تا 9 و 17 تا 19 به علت ساعت کاری ادارات شلوغ می باشد.
کی اِل سِنترال ایستگاه مرکزی تمام قطارهای سبک شهری است که به سمت فرودگاه بین المللی کوالالامپور و حتی به خارج از کشور مالزی یعنی به کشورهای همسایه نظیر سنگاپور و تایلند حرکت می کند. در حال حاضر یک مرکز خرید بسیار بزرگ در کی اِل سِنترال ساخته شده است و به همین دلیل سریع ترین مسیری که ایستگاه اصلی قطار را به ایستگاه مونوریل کی اِل سنترال متصل می کرد، بسته شده و مسافران می بایست این مسیر را که چیزی در حدود 10 دقیقه زمان می برد به صورت پیاده طی کنند.

اتوبوس
اتوبوس و تاکسی ها اغلب در مسیرهایی حرکت می کنند که به راحتی نمی توانید با مترو به آنها برسید. اتوبوس ها به صورت مکرر تقریباً از تمام ایستگاه های قطار سبک شهری (LRT) حرکت می کنند. فراموش نکنید که به محض سوار شده هزینه را بپردازید که معمولاً چند سِنت یا حداکثر چند رینگیت می باشد. وقتیکه مبلغ دقیق مسیر خود را نمی دانید به راحتی می توانید از رانند بپرسید. لطفاً توجه داشته باشید که برای پرداختن این هزینه به منظور راحتی راننده از اسکناس های 50 یا 100 رینگیتی استفاده نکنید.
بزرگترین شرکت اتوبوسرانی عمومی در کوالالامپور رَپید کی اِل (RapidKL) می باشد که علی رغم توسعه در طول سالهای اخیر همچنان از سرویس دهی ضعیفی برخوردار است. اغلب در اتوبوس ها هیچ علامتی، نقشه ای، مسیری و هیج جدول زمانبندی ای یافت نمی شود. ممکن است که برای سوار شدن به اتوبوس بعدی چیزی در حدود 10 دقیقه تا 2 ساعت معطل شوید و از آنجاییکه اطلاعات این شرکت بروز نیست، نمی توانید اتوبوس درست برای رسیدن به مکان مورد نظرتان را بیابید. 
پودرایا ایستگاه مرکزی کوالالامپور است و در نزدیکی چاینا تان (محله چینی ها) قرار گرفته است. صدها اتوبوس روزانه از این ایستگاه به اقصی نقاط شهر کوالالامپور و مالزی در حرکت هستند. 
شرکت اتوبوس رانی گو کی اِل سیتی باس (Go KL City Bus) یکی از شرکت های خدمات دهی در شهر کوالالامپور می باشد که به راحتی شما را به مناطق محبوب، ایستگاه های قطار، مراکز خرید و نقاط دیدنی شهر به صورت کاملاً رایگان می رساند. این اتوبوس ها به راحتی از رنگ بنفش یاسی رنگشان قبل شناسایی هستند و با گنجایش حداکثر 65 مسافر مجهز به تهویه مطبوع هوا، اینترنت بیسیم رایگان و محل ورود صندلی چرخدار می باشند. خط سبز بین مرکز شهر کوالالامپور و منطقه بوکیت بینتانگ در حرکت است. خط بنفش نیز مسافران را از منطقه بوکیت بینتانگ به سمت چاینا تان می برد و بر می گرداند و خط قرمز از شهر کوالالامپور به مقصد کی اِل سنترال در حرکت می باشد. ساعت کار این شرکت اتوبوسرانی راحت، سریع و رایگان دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت 6 تا 23، جمعه و شنبه از ساعت 6 تا 1 بعد از نیمه شب و یکشنبه از ساعت 7 تا 23 است.

تاکسی
راحت ترین و همچنین گرانترین وسیله حمل و نقل همانند سایر نقاط جهان در کوالالامپور، تاکسی است. تاکسی ها تقریباً همیشه در گوشه و کنار مرکز شهر در دسترس هستند. تنها نکته منفی این است که برخی از رانندگان تاکسی تمایلی به روشن کردن تاکسی متر خود ندارند، مخصوصاً اگر متوجه شوند که شما توریست هستند. راه های متعددی برای مقابله با این موضوع وجود دارد که یکی از آنها درخواست روشن کردن تاکسی متر به محض ورود به تاکسی می باشد.
اگر می خواهید با تاکسی تماس بگیرید تا به دنبال شما بیاید هم با استفاده از سیم کارت محلی این کار براحتی امکان پذیر خواهد بود. ابتدا مطمئن شوید که شماره تلفن سیم کارت خود را می دانید چرا که اغلب اپراتور دوباره با شما تماس می گیرد تا مطمئن شود که تاکسی را پیدا کرده اید. همچنین می بایست از موقعیت مکانی خود اطلاع داشته باشید تا آنها بتوانند به آسانی شما را پیدا کنند. در زیر شماره برخی از اپراتورهای تاکسیرانی آورده شده است.
- کامفورت کَب: +60-3-62531313
- سان لایت تاکسی: +60-3-90575757
- پابلیک کَب: +603 62592020
- آپ تان اِیس: +603 92832333
- یونی کَب لینک: +1300 88 0303

مونوریل
مونوریل کوالالامپور یک شبکه خدمات رسانی قطاری بسیار راحت و به خوبی متصل است که در بین مراکز حمل و نقل برتر شهر یعنی کِی اِل سِنترال (KL Sentral) و تی تی وانگسا (Titiwangsa) در قلب شهر کوالالامپور در حرکت است. مونوریل که خط قطار درون شهری اصلی می باشد دارای 11 ایستگاه در یک مسیری 9 کیلومتریست. ساعت کاری قطارهای مونوریل کوالالامپور که در طول ساعات شلوغ هر 5 دقیقه یکبار و در طول ساعات غیر شلوغ هر 12 دقیه یکبار حرکت می کنند، از ساعت 6 صبح تا 12 شب است. همچنین قیمت ها از 1.20 رینگیت برای هر توقف شروع می شود و بلیط ها که سکه های پلاستیکی آبی رنگ هستند را می توان از ماشین های مخصوصی در هر ایستگاه قبل از سوار شدن خریداری کرد. برای آشنایی بیشتر با نقشه و ایستگاه های منوریل کوالالامپور اینجا را کلیک نمایید.

نقشه شهر

آب و هوا

یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱

مراکز دیدنی

مراکز خرید

سرگرمی ها

رستوران ها براساس قیمت فیلتر کنید

نصیحت های سفر

تاکسی در کوالالامپور 
برخی از رانندگان تاکسی در این شهر اگر بفهمند که شما گردشگر هستنید از روشن کردن تاکسی متر امتناع می کنند. در اینجا چند راه برای مواجه با این مشکل به شما پیشنهاد می شود. یکی از راه ها این است که با جدیت سوار تاکسی شوید و اگر راننده بلافاصله تاکسی متر را روشن نکرد از وی  بخواهید که تاکسی متر را روشن کند، این نشان می دهد که شما حاضر به بحث سر قیمت نیستید. اگر او از روشن کردن تاکسی متر خوداری کرد، از تاکسی پیاده شوید و به سراغ تاکسی دیگری بروید. راه دیگر این است که پس از سوار شدن، سر قیمت به توافق برسید. هرچند اگر این کار را انجام می دهید مطلع باشید که مبلغ بیشتری را از آنچه قیمت اصلی مسیر شماست پرداخت خواهید کرد. به عنوان یک گردشگر در شهری بیگانه قطعاً اگر راننده برای دریافت هزینه بیشتر از مسیرهای طولانی تر حرکت کند، متوجه نخواهید شد. به طور منظم هزینه تاکسی برای سفرهای درون مرکز شهری هیچگاه بیشتر از 15 رینگیت نیست. سفر به مکان های بیرون از مرکز شهر حداکثر چیزی در حدود 20 تا 25 رینگ می باشد. بعد از نیمه شب هزینه های تاکسی 50 درصد بیشتر از هزینه معمول مسیر مورد نظرتان خواهد بود. 
همه چیز درباره عرضه و تقاضاست و معمولاً مجبور خواهید بود که بیشتر از نرخ معمول بپردازید. مخصوصاً در قسمت هایی که تعداد تاکسی ها از مسافرین کمتر است، متوجه خواهید شد که رانندگان از روشن کرد تاکسی متر امتناع می کنند. به عنوان مثال وقتیکه می خواهید با تاکسی به معبد غارهای بتو بروید منتظر باشید که مبلغ بیشتری را برای طی کردن راه برگشت بپردازید. مثال دیگر در هنگام تعطیل شدن مراکز خرید است که به علت زیادی تقاضا، رانندگان قیمت های ثابت و بسیار بالایی را پیشنهاد می کنند و اگر مجبور باشید می بایست آن مبالغ را پرداخت کنید.  

انعام دادن
اغلب هتل ها و رستوران ها ده درصد حق سرویس و پنج درصد مالیات به صورت حساب، اضافه می کنند. پس انعام دادن در اینجا واجب نیست.
 
ساعت کاری بانک ها
بانک های شهر کوالالامپور از ساعت 9:30صبح تا 4 بعدرازظهر در طول هفته و از ساعت 9:30 صبح تا 11:30 قبل از ظهر خدمات خود را به مشتریان ارائه می دهند. همچنین بانک های این شهر اولین شنبه هر ماه تعطیل می باشند.

ورود به مکان های مذهبی
بازدیدکنندگان برای ورود به مساجد و معابد می بایست کفش های خود را در بیاورند و داشتن پوشش مناسب نیز الزامیست. 

بلیط کارت
به مسافرانی که قصد تردد زیاد در شهر و اطراف شهر را با قطارها و اتوبوس ها دارند پیشنهاد می شود که از تاچ اَن گو ترَوِل کارد (Touch 'n Go Travel Card) استفاده کنند. این کارت را به راحتی می توان از اغلب ایستگاه های اطراف شهر، شامل کی اِل سِنترال (KL Sentral)، مسجید جامک (Masjid Jamek)، دنگ وانگی (Dang Wangi)، اَمپنگ پارک (Ampang Park) و باجه های فروش اتوبوس رانی بانگسار رپید کِی اِل (Bangsar RapidKL) خریداری نمود. قیمت هر کارت 10 رینگیت می باشد و قابلیت شارژ مجدد را در هر زمان با حداقل 10 رینگیت دارد. این کارت برای استفاده روزانه از تمام خطوط اتوبوس رانی رپید کِی اِل (RapidKL)، نادی پوترا (NadiPUTRA)، قطار سبک شهری اَمپنگ (Ampang) و سِری پِتالینگ (Sri Petaling) که قبلاً استار لاین نام داشتند، کِلانا جایا (Kelana Jaya) که در قدیم با نام پوترا لاین شناخته می شد، راه آهن کِی تی اِم کاموتِر (KTM Komuter)، مونوریل کِی اِل و خطوط راه آهن اِکسپرس (Express Rail Link) می باشد. لطفاً دقت داشته باشید این کارت ها پس از هفت روز از تاریخ خرید منقضی می شوند ولی به سادگی در باجه های رپید کِی اِل بدون دریافت هزینه اضافی تمدید می گردند. 

بهداشت و درمان
در کوالالامپور نیز مانند تمام شهرهای نزدیک به استوا، امکان آفتاب سوختگی و کم آبی بدن زیاد است. به همین علت پیشنهاد می شود که در طول روز زیاد آب بنوشید و حتماً درصورتی که قصد دارید زیر آفتاب بمانید (فرقی ندارد برای چه مدتی) از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
برای ورود به مالزی تزریق هیچ نوع واکسنی لازم نیست، مگر اینکه از مناطق آلوده به تب زرد وارد این کشور شوید. همچنین قبل از ورود به این کشور بهتر است درباره شیوع کنونی هر گونه بیماری عفونی از طریق اخبار وزارت بهداشت مطلع شوید. 

مواد مخدر
قاچاق مواد مخدر به و از کشور مالزی دارای مجازات اجباری اعدام می باشد.

آب آشامیدنی
آب لوله کشی در مالزی قابل خوردن است، ولی معمولاً هتل ها برای میهمانانشان بطری های آب معدنی در درون اتاق قرار می دهند.  

مراقب جیب های خود باشید
به بانوان پیشنهاد می شود که کیف هایی در دست بگیرند که زیپ داشته باشند و از بسته بودن آن اطمینان حاصل کنند. به آقایان نیز پیشنهاد می شود که لوازم با ارزش خود را در جیب های شل یا گشاد خود نگذارند و کار را برای جیب برها آسان نکنند. بهتر است که لوازم با ارزشتان را در گاوصندوق هتل بگزارید. جیب بری در تمام شهرهای بزرگ اتفاق می افتد و کوالالامپور استثنا نیست. 

قوانین رانندگی
برای رانندگی در کشور مالزی با گواهینامه بین المللی فدراسیون راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران می توانید به راحتی رانندگی کنید ولی در صورت بروز حادثه و تصادف شما مقصر شناخته خواهید شد.

دستگیری توسط پلیس
اگر در این کشور به هر جرمی توسط پلیس دستگیر شدید پیش از هر کار از آنها بخواهید که با سفارت ایران تماس بگیرند و تا قبل از رسیدن آنها هیچ مدرکی را امضا نکنید. 

شماره تلفن های ضروری
پلیس، آتش نشانی و آمبولانس: 999
نجات اضطراری: 991
آمبولانس سنت جان: 03-9285-1576
هلال احمر: 03-4257-8726
راهنمای محلی: 103
خط مستقیم پلیس گردشگری: 03-21496590
گمرک: 03-8787-2312
مرکز اطلاعات گردشگری (MTC): 03-2164-3929
سفارت جمهوری اسلامی ايران: 03-42514827/30
اطلاعات فرودگاه بین المللی کوالالامپور 1: 03-8777-8888 
اطلاعات فرودگاه بین المللی کوالالامپور 2: 03-87873894
اطلاعات فرودگاه سبانگ: 03-7846-1833


آرزومندیم از سفر خود در شهر کوالالامپور نهایت لذت را ببرید.

تیم مدیریت توریستگاه

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید