• کشورها
 • شهرها
 • هتل ها
 • رستوران ها
 • مراکز دیدنی
 • مراکز خرید
 • سرگرمی ها
 • بازدیدهای اخیر
 • سراسر جهان

راهنمای سفر به تفلیس

راهنمای سفر به تفلیس

درباره شهر


شهر تفلیس که پایتخت و بزرگترین سهر گرجستان می باشد در قفقاز جنوبی و در هر دو سمت حاشیه رود کُر در گرجستان شرقی جای خوش کرده است. ارتفاع این شهر بین 380 تا 770 متر بالاتر از سطح دریا می باشد و به شکل یک آمفی تئاتر احاطه شده از سه طرف به واسطه کوه های اطرافش است. این موقعیت جغرافیایی باعث به وجود آمدن بخش توسعه یافته در سمت راست رود شده، درحالیکه بافت سمت چپ شهر همچنان دست نخورده باقی مانده است. در شمال شهر دریاچه ای بزرگ قرار گرفته که اغلب آن را دریای تفلیس می نامند و به واسطه کانال ها تغذیه می شود.
اطلاعات بیشتر

وسایل حمل و نقل


مترو

خطوط اتوبوسرانی

تاکسی

تراموا

مینی بوس

حمل و نقل بین شهری
زمینی
برای رسیدن به تفلیس از طریق قطار می توانید از ارمنستان و آذربایجان به این شهر برسید. قطار تفلیس – ایروان – تفلیس روزهای فرد در ساعت 8:15 وارد و 15:40 خارج می شود. همچنین قطار تفلیس – باکو – تفلیس هر روز در ساعت 12:25 وارد و 17:15خارج می شود. لازم به ذکر است تاخر در این برنامه امکان پذیر می باشد.

هوایی
فرودگاه بین المللی شوتا روستاولی تنها فرودگاه تفلیس می باشد که در فاصله 17 کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر واقع شده است. این فرودگاه از طریق خیابان جرج بوش به مرکز شهر متصل می می شود و در سال 2015 تعداد 1.85 میلیون نفر را جابجا کرده است تا شلوغ ترین فرودگاه گرجستان لقب بگیرد. فرودگاه بین المللی تفلیس در سال 2016 آغاز به استفاده از انرژی خورشیدی کرد تا اولین فرودگاه سبز منطقه قفقاز باشد. همچنین این فرودگاه مقر خط هوایی جورجییَن اِیروِیز (هواپیمایی گرجستان) است. فرودگاه تفلیس با در اختیار داشتن مساحت 25 هزار متر مربع قابل استفاده، دارای یک باند 3 کیلومتری می باشد. در ماه ژوئیه سال 2016 با توجه به افزایش مسافران شرکت تی اِی وی گرجستان (TAV Georgia) شروع به ساخت یک ترمینال مسافر بری جدید کرده است. با ساخت این مجموعه جدید انتظار می رود که گنجایش ترمینال فرودگاه به 3.5 میلیون مسافر در سال برسد. ترمینال جدید در فضایی به وسعت 12 هزار متر مربع ساخته می شود که قرار است تا پایان سال 2017 به اتمام برسد. در حال حاضر از این فرودگاه خطوط هوایی به استانبول، باکو، ایروان، دبی، سوخومی، نالچیک، مینرالنی ودی، تاشکند، کیف، مسکو، تهران، برلین، پاریس، ورشو و مینسک پروازهای دائمی انجام می شود.
فرود گاه ناتاختاری (Natakhtari Airfield) که در شهر ناتاختاری و فاصله 33 کیلومتری تفلیس قرار گرفته است فقط برای استفاده پروازهای داخلی می باشد. یک فرودگاه جدید نیز بین تفلیس و متسختا در حال ساخت است.   
از فرودگاه تاکسی و قطار برای رسیدن به شهر موجود می باشد. شما می بایست برای رسیدن به مرکز شهر 15 دلار و اگر می خواهید مسافت دورتری بروید مبلغ بیشتری را بپردازید. همچنین اگر می خواهید با اتوبوس به مرکز شهر بروید، می توانید از اتوبوس شماره 37 که از ساعت 7 صبح تا 11 شب مشغول به کار است، با هزینه نیم لاری استفاده کنید. ایستگاه قطار فرودگاه هم در فاصله 70 کیلومتری ایستگاه قطار تفلیس واقع شده است که برای رفتن از فرودگاه به مرکز شهر چیزی در حدود 25 دقیقه طول می کشد و 2 لاری هزینه دارد. 

حمل و نقل درون شهری
مترو
متروی تفلیس سیستم قطار شهری زیرزمینی در تفلیس است. این مترو چهارمین سیستم متروی اتحاد جماهیر شوری سابق بود که ساخت آن از سال 1952 شروع و در سال 1966 به پایان رسید. این مترو دارای 4 خط و 55 ایستگاه به طول 127 کیلومتر می باشد که در حال حاضر دو خط با 33 ایستگاه آن در حال ساخت می باشد. خط آخمِتِلی وارکِتِلی (Akhmeteli-Varketili Line) و خط سابورلاتو (Saburtalo Line) با مجموع 22 ایستگاه هم اکنون در حال ارائه خدمات به مسافرین هستند. این مترو یکی از قدیمی ترین و عمیق ترین متروهای جهان است. قطار ها هر روز از ساعت 6 صبح تا نیمه شب مشغول به جابجایی مسافران هستند و لازم به ذکر است که این خطوط در برخی نواحی بالای زمین در حرکتند به طوری که دو ایستگاه از مجموع 22 ایستگاه در روی سطح زمین قرار دارند. ساعت کار مترو از 6 صبح تا 12 شب می باشد و بلیط آن 40 تتری است.

تراموا
تفلیس از سال 1883 دارای شبکه تراموا با اسب و از 25 دسامبر سال 1904 تراموای برقی بود. زمانیکه اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشید، استفاده از سیستم حمل و نقل برقی روز به روز در طی چند سال کاهش یافت تا بالاخره به طور کلی در چهارم ماه دسامبر سال 2006 به همراه دو خط اتوبوس برقی تعطیل شدند. ولی برنامه هایی برای ساخت یک شبکه مدرن تراموا در حال برسی است.  

مینی بوس
برترین نوع حمل و نقل عمومی در تفلیس مارشورتکا یا همان مینی بوس است. یک سیستم مینی بوس رانی که استادانه راه اندازی شده در سالهای اخیر در شهر تفلیس رو به رشد بوده است. علاوه بر مسیرهایی که برای این مینی بوس ها در داخل شهر در نظر گرفته شده، خطوط متعددی نیز در اطراف شهر تفلیس مشغول به خدمات رسانی می باشند. قیمت مشخص مسیرهای درون شهری بدون در نظر گرفتن مسافت معمولاً 50 تتری است، ولی برای مسافت های طولانی تر در خارج شهر مبلغ بیشتری درخواست می شود. این مینی بوس ها ایستگاه مشخصی برای پیاده و یا سوار شدن ندارند و درست همانند تاکسی هر کس می تواند هر کجا که می خواهد سوار و یا پیاده شود. همچنین ساعت کار آنها از 7 صبح تا 12 شب است.

اتوبوس شهری
دومین سیستم حمل و نقل بزرگ، اتوبوس می باشد که توسط شرکت حمل و نقل تفلیس اداره می شود. در تاریخ ژوئیه سال 2016 تعداد 672 دستگاه اتوبوس در اندازه های متفاوت در شهر وظیفه حمل و نقل مسافران را عهده دار هستند. این اتوبوس ها در کل شهر در حرکتند و بلیط آنها مبلغ 40 تتری می باشد. شما می توانید بلیط اتوبوس را از دستگاه های تهیه بلیط موجود در اتوبوس ها تهیه کنید. لازم به ذکر است این دستگاه ها پول خرد ندارند پس باید مبلغ دقیق را بپردازید. ساعت کار این سیستم حمل و نقل عمومی از ساعت 7 صبح تا 12 شب می باشد که صبح های زود و بعدازظهرها به ندرت در حرکتند. بر طبق گزارش شهرداری تفلیس برنامه نوسازی 4 ساله ای برای خرید 143 دستگاه اتوبوس جدید در تاریخ سیزدهم ماه ژوئیه سال 2016 به امضا رسیده است. 

تاکسی
تاکسی وسیله ای محبوب برای رفتن به اطراف شهر تفلیس است. شما می توانید با تماس با شماره تلفن های 511، 787878، 201201 و 420111 و یا از هر نقطه از شهر سوار تاکسی شوید. اگر از درون خیابان تاکسی گرفتید می بایست هزینه ای معادل 50 تا 70 تتری برای هر کیلومتر بپردازید. همچنین هزینه تاکسی هایی که از طریق تلفن می گیرید معمولاً توافقی می باشند. همه تاکسی های شهر سقف زرد دارند.

نقشه شهر

آب و هوا

جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

مراکز دیدنی

مراکز خرید

سرگرمی ها

رستوران ها براساس قیمت فیلتر کنید

نصیحت های سفر


رانندگی

 • شما می توانید با استفاده از گواهینامه بین المللی در کشور گرجستان رانندگی کنید. سرعت مجاز در شهر 60 کیلومتر بر ساعت می باشد. 

 • رانندگی در حالت عدم هوشیاری کامل، خلاف مقررات بوده و پلیس گرجستان برخورد قاطعی با این دسته از افراد می کند. 

 • بستن کمربند برای سرنشینان جلویی خودرو و عدم صحبت با تلفن همراه از سوی راننده الزامیست. همچنین کودکان زیر 7 سال می بایست در صندلی های امن مخصوص کودکان بنشینند. 

 • تا جاییکه ممکن است از رانندگی در شب مخصوصاً جاده های اطراف شهر خودداری کنید چراکه بسیاری از آنها در وضعیت مناسبی قرار ندارند. 

 • بارش شدید باران، برف و یا سیل در ارتفاعات اغلب بر روی جاده ها و پل ها تاثیر می گذارند و باعث سختی در حرکت و یا بسته شدن راه می شوند. همچنین رانش زمین نیز امری متداول است. پس اگر قصد سفر به خارج از شهر تفلیس را دارید، از مجهز بودن خودرو به لوازم ضروری و مناسب برای شرایط نامطلوب مطمئن شوید.

سفر با قطار
 • می توانید برای رفتن از تفلیس به باتومی از قطار استفاده کنید. پس اگر با قطار سفر می کنید، کوپه خود را خالی رها نکنید. همچنین درب را از داخل قفل نمایید. 

کوهنوردی
 • در این کشور کوه های مناسبی برای کوهنوردی موجود است ولی اگر در هنگام کوهنوردی و پیاده روی با مشکلی مواجه شدید، سطح ارائه خدمات اورژانسی در این کشور مطلوب نیست و همچنین یافتن اطلاعات صحیح درباره شرایط کوهستان بسیار سخت است. پس پیشنهاد می شود برای انجام کوهنوردی از افراد متخصص و راهنمایان واجد مجوز استفاده کنید. 

ملاحظات امنیتی در سفرهای خارج از شهر
 • اگر به بازدید از صومعه سنگی داویدگارجا در جنوب گرجستان و نزدیکی مرز آذربایجان می روید لطفاً توجه داشته باشید که از مرز گرجستان – آذربایجان رد نشوید، چراکه خط مرزی در آن نواحی درست مشخص نیست. 

 • در هنگام تاریکی بیشتر هشیار باشید و از تاکسی های دارای مجوز استفاده کنید. با اینکه خدمات برق در گرجستان ارتقاء یافته ولی هنوز گاهی با بی برقی مواجه است، پس پیشنهاد می شود که چراغ قوه به همراه داشته باشید.

 • توصیه می شود هنگام عبور از جاده هایی که در نزدیکی اوستیای جنوبی هستند نهایت احتیاط را انجام دهید و پس از تاریکی از حرکت در آنها خودداری کنید چرا که این مناطق و منطقه اخالگوری از نظر امنیتی ضعیف می باشند.

 • بر اساس قانون گرجستان ورود به این کشور از طریق گذرگاه های مرزی اوستیای جنوبی یا آبخازیا با توجه به عدم کنترل رسمی این مرزها، غیر قانونی می باشد. در صورت انجام این کار مجرم شناخته شده و محکوم به مجازات حبس تا 4 سال خواهید شد. در صورت وجود مهر ورود و یا خروج در پاسپورتتان از مناطق جدایی طلب (اوستیای جنوبی و آبخازیا)، ممکن است که مقامات گرجستان این مسئله را ورود غیرقانونی از مرزهای شناخته نشده تلقی کنند. مجازات این افراد ممکن است جریمه و یا ممنوع الورود به گرجستان باشد.  

 • لطفاً از تلاش برای ورود و یا خروج از گرجستان از طریق مرزهای فدراسیون روسیه (داغستان، چچن، اینگوشیا و اوستای شمالی) خودداری کنید، چراکه این کار طبق قوانین فدراسیون روسیه مجاز نمی باشد. 

ملاحظات امنیتی در شهر 
 • پیشنهاد می شود که مقدار زیادی پول نقد و یا طلا و جواهراتی که در چشم هستند، به همراه نداشته باشید. در تفلیس زمانیکه به بازدید از مناطقی که بین خارجی ها محبوب هستند، نظیر وَیک (Vake)، سابورتالو (Saburtalo) و بارهای خیابان اَخوِلدیانی (Akhvlediani Street) در نزدیکی میدان جمهوری (Republic Square) می روید، بسیار مراقب خود و لوازم با ارزشتان باشید.

 • از سوارشدن به تاکسی هایی که در هنگام تاریکی علامتشان خاموش است خودداری کنید و حتماً بر روی صندلی عقب تاکسی بنشینید.

 • حمله به خارجیان در اکثر کشورها اتفاق می افتاد ولی در کشور گرجستان این امر بسیار کم اتفاق می افتد ولی بهتر است که جوانب احتیاط را رعایت کنید و در صورت نیاز با پلیس محلی از طریق شماره 112 تماس برقرار کنید.

قوانین محلی
 • استفاده غیرقانونی مواد مخدر از هر نوع دارای جریمه و حبس های طولانی مدت می باشد. همچنین مجازات قاچاق هر نوع مواد مخدر مجازاتی برابر با 5 تا 25 سال حبس و یا جریمه خیلی سنگین است.

 • پیشنهاد می شود که کپی پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و اصل آن را در مکانی امن قرار دهید.

عکاسی
 • عکس برداری از مناطق حساس نظیر سایت های نظامی و دستگاه های امنیتی مجاز نیست. همچنین مطلع باشید در اماکنی نظیر کلیساها و دیگر مکان های فرهنگی و مذهبی که جزو مکان های حساس به عکس می باشند، عکسبرداری مجاز نمی باشد. بهتر است برای عکس گرفتن از کاخ ریاست جمهوری تفلیس اجازه بگیرید. 

بهداشت و درمان
 • امکانات پزشکی خوبی در تفلیس موجود می باشد ولی هزینه درمان و دارو از ایران گرانتر است. خدمات و امکانات پزشکی در خارج از تفلیس کمتر و محدودتر می باشد.

 • لطفاً از آب شیر ننوشید و از آب معدنی استفاده کنید.

 • اگر به در طول سفر خود به خدمات پزشکی اورژانسی احتیاج پیدا کردید شماره 033 را از خط ثابت و شماره 112 را از موبایلتان شماره گیری کرده و درخواست آمبولانس کنید. همچنین اگر احتیاج به مرکز پزشکی برای درمان ارجاع داده شدید بلافاصله با شرکت بیمه خود تماس بگیرید. 

اطلاعات ضروری در مورد بار مسافر
 • از آنجاییکه ابزارهایی نظیر شمشیر و خنجر از سوغات گرجستان می باشند لذا خروج این ابزار به شرطی که عتیقه نباشند مجاز است. توجه داشته باشید که بردن این ابزار به داخل هواپیما ممنوع بوده و میبایست آنها را در چمدان گذاشته و به قسمت بار تحویل بدهید. 

 • گرجستان قوانین بسیار سختگیرانه ای در خصوص حمل، استفاده، خرید و فروش مواد مخدر، قرص های ترک اعتیاد، روان گردان و حتی داروهای کدئین دار، سلاح گرم و سرد به هر شکل و در هر میزان داشته و مجازات سنگین و بسیار جدی به همراه دارد.

 • به همراه داشتن هر گونه دارو که در آن از ترکیبات کدئین دار استفاده شده باشد نظیر استامینوفن کدئین دار، شربت اکسپکتورانت، کلد استاپ و از این قبیل و همچنین داروهای آرامبخش قوی که استفاده از آنها نیازمند نسخه پزشک می باشد، جرم محسوب شده و در صورت مشاهده طبق قوانین گرجستان دارای جریمه های سنگین و حبس های طولانی مدت هستند.

تاکسی
 • در تفلیس به هر کجا که نگاه کنید پر است از تاکسی. تاکسی یکی از ارزانترین سرویس های حمل و نقل در تفلیس می باشد و نرخ آن از 3 لاری شروع شده و برای هر کیلومتر بین 50 تا 70 تتری با توجه به ترافیک هزینه دارد. همچنین نرخ منتظر بودن برای هر ساعت 8 لاری می باشد.

تبدیل ارز
 • می توانید ارز خود را در بانک تبدیل کنید ولی به شما پیشنهاد می شود که بدنبال مکان های تبدیل ارز در خیابان های اصلی شهر بگردید. خیابان کازبِگی (Kazbegi) در منطقه سابورتالو (Saburtalo) پر است از مکانهایی برای تبدیل ارز که نرخشان همیشه از بانک بهتر است.


آرزومندیم از سفر خود در شهر تفلیس نهایت لذت را ببرید.

تیم مدیریت توریستگاه

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید