• کشورها
  • شهرها
  • هتل ها
  • رستوران ها
  • مراکز دیدنی
  • مراکز خرید
  • سرگرمی ها
  • بازدیدهای اخیر
  • سراسر جهانتوصیه ها و دانستنیهای سفر به کوالالامپور

تاکسی در کوالالامپور 
برخی از رانندگان تاکسی در این شهر اگر بفهمند که شما گردشگر هستنید از روشن کردن تاکسی متر امتناع می کنند. در اینجا چند راه برای مواجه با این مشکل به شما پیشنهاد می شود. یکی از راه ها این است که با جدیت سوار تاکسی شوید و اگر راننده بلافاصله تاکسی متر را روشن نکرد از وی  بخواهید که تاکسی متر را روشن کند، این نشان می دهد که شما حاضر به بحث سر قیمت نیستید. اگر او از روشن کردن تاکسی متر خوداری کرد، از تاکسی پیاده شوید و به سراغ تاکسی دیگری بروید. راه دیگر این است که پس از سوار شدن، سر قیمت به توافق برسید. هرچند اگر این کار را انجام می دهید مطلع باشید که مبلغ بیشتری را از آنچه قیمت اصلی مسیر شماست پرداخت خواهید کرد. به عنوان یک گردشگر در شهری بیگانه قطعاً اگر راننده برای دریافت هزینه بیشتر از مسیرهای طولانی تر حرکت کند، متوجه نخواهید شد. به طور منظم هزینه تاکسی برای سفرهای درون مرکز شهری هیچگاه بیشتر از 15 رینگیت نیست. سفر به مکان های بیرون از مرکز شهر حداکثر چیزی در حدود 20 تا 25 رینگ می باشد. بعد از نیمه شب هزینه های تاکسی 50 درصد بیشتر از هزینه معمول مسیر مورد نظرتان خواهد بود. 
همه چیز درباره عرضه و تقاضاست و معمولاً مجبور خواهید بود که بیشتر از نرخ معمول بپردازید. مخصوصاً در قسمت هایی که تعداد تاکسی ها از مسافرین کمتر است، متوجه خواهید شد که رانندگان از روشن کرد تاکسی متر امتناع می کنند. به عنوان مثال وقتیکه می خواهید با تاکسی به معبد غارهای بتو بروید منتظر باشید که مبلغ بیشتری را برای طی کردن راه برگشت بپردازید. مثال دیگر در هنگام تعطیل شدن مراکز خرید است که به علت زیادی تقاضا، رانندگان قیمت های ثابت و بسیار بالایی را پیشنهاد می کنند و اگر مجبور باشید می بایست آن مبالغ را پرداخت کنید.  

انعام دادن
اغلب هتل ها و رستوران ها ده درصد حق سرویس و پنج درصد مالیات به صورت حساب، اضافه می کنند. پس انعام دادن در اینجا واجب نیست.
 
ساعت کاری بانک ها
بانک های شهر کوالالامپور از ساعت 9:30صبح تا 4 بعدرازظهر در طول هفته و از ساعت 9:30 صبح تا 11:30 قبل از ظهر خدمات خود را به مشتریان ارائه می دهند. همچنین بانک های این شهر اولین شنبه هر ماه تعطیل می باشند.

ورود به مکان های مذهبی
بازدیدکنندگان برای ورود به مساجد و معابد می بایست کفش های خود را در بیاورند و داشتن پوشش مناسب نیز الزامیست. 

بلیط کارت
به مسافرانی که قصد تردد زیاد در شهر و اطراف شهر را با قطارها و اتوبوس ها دارند پیشنهاد می شود که از تاچ اَن گو ترَوِل کارد (Touch 'n Go Travel Card) استفاده کنند. این کارت را به راحتی می توان از اغلب ایستگاه های اطراف شهر، شامل کی اِل سِنترال (KL Sentral)، مسجید جامک (Masjid Jamek)، دنگ وانگی (Dang Wangi)، اَمپنگ پارک (Ampang Park) و باجه های فروش اتوبوس رانی بانگسار رپید کِی اِل (Bangsar RapidKL) خریداری نمود. قیمت هر کارت 10 رینگیت می باشد و قابلیت شارژ مجدد را در هر زمان با حداقل 10 رینگیت دارد. این کارت برای استفاده روزانه از تمام خطوط اتوبوس رانی رپید کِی اِل (RapidKL)، نادی پوترا (NadiPUTRA)، قطار سبک شهری اَمپنگ (Ampang) و سِری پِتالینگ (Sri Petaling) که قبلاً استار لاین نام داشتند، کِلانا جایا (Kelana Jaya) که در قدیم با نام پوترا لاین شناخته می شد، راه آهن کِی تی اِم کاموتِر (KTM Komuter)، مونوریل کِی اِل و خطوط راه آهن اِکسپرس (Express Rail Link) می باشد. لطفاً دقت داشته باشید این کارت ها پس از هفت روز از تاریخ خرید منقضی می شوند ولی به سادگی در باجه های رپید کِی اِل بدون دریافت هزینه اضافی تمدید می گردند. 

بهداشت و درمان
در کوالالامپور نیز مانند تمام شهرهای نزدیک به استوا، امکان آفتاب سوختگی و کم آبی بدن زیاد است. به همین علت پیشنهاد می شود که در طول روز زیاد آب بنوشید و حتماً درصورتی که قصد دارید زیر آفتاب بمانید (فرقی ندارد برای چه مدتی) از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
برای ورود به مالزی تزریق هیچ نوع واکسنی لازم نیست، مگر اینکه از مناطق آلوده به تب زرد وارد این کشور شوید. همچنین قبل از ورود به این کشور بهتر است درباره شیوع کنونی هر گونه بیماری عفونی از طریق اخبار وزارت بهداشت مطلع شوید. 

مواد مخدر
قاچاق مواد مخدر به و از کشور مالزی دارای مجازات اجباری اعدام می باشد.

آب آشامیدنی
آب لوله کشی در مالزی قابل خوردن است، ولی معمولاً هتل ها برای میهمانانشان بطری های آب معدنی در درون اتاق قرار می دهند.  

مراقب جیب های خود باشید
به بانوان پیشنهاد می شود که کیف هایی در دست بگیرند که زیپ داشته باشند و از بسته بودن آن اطمینان حاصل کنند. به آقایان نیز پیشنهاد می شود که لوازم با ارزش خود را در جیب های شل یا گشاد خود نگذارند و کار را برای جیب برها آسان نکنند. بهتر است که لوازم با ارزشتان را در گاوصندوق هتل بگزارید. جیب بری در تمام شهرهای بزرگ اتفاق می افتد و کوالالامپور استثنا نیست. 

قوانین رانندگی
برای رانندگی در کشور مالزی با گواهینامه بین المللی فدراسیون راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران می توانید به راحتی رانندگی کنید ولی در صورت بروز حادثه و تصادف شما مقصر شناخته خواهید شد.

دستگیری توسط پلیس
اگر در این کشور به هر جرمی توسط پلیس دستگیر شدید پیش از هر کار از آنها بخواهید که با سفارت ایران تماس بگیرند و تا قبل از رسیدن آنها هیچ مدرکی را امضا نکنید. 

شماره تلفن های ضروری
پلیس، آتش نشانی و آمبولانس: 999
نجات اضطراری: 991
آمبولانس سنت جان: 03-9285-1576
هلال احمر: 03-4257-8726
راهنمای محلی: 103
خط مستقیم پلیس گردشگری: 03-21496590
گمرک: 03-8787-2312
مرکز اطلاعات گردشگری (MTC): 03-2164-3929
سفارت جمهوری اسلامی ايران: 03-42514827/30
اطلاعات فرودگاه بین المللی کوالالامپور 1: 03-8777-8888 
اطلاعات فرودگاه بین المللی کوالالامپور 2: 03-87873894
اطلاعات فرودگاه سبانگ: 03-7846-1833


نظرها

هنوز نظری در این مورد درج نشده است.

مقاله های گردشگری

با 11 مورد از صلح آمیزترین کشورهای جهان آشنا شوید

کیفیت زندگی مردم یک کشور نیز مهم است. آموزش با کیفیت بالا، بازار کار گسترده و مراقبت های بهداشتی رایگان از جمله موارد مشترک صلح آمیزترین کشورها هستند. بنابراین، اگر مشتاق هستید بدانید که کدام کشور صلح‌آمیزترین کشور اروپا یا صلح‌آمیزترین کشور در جهان است، ما به شما خواهیم گفت. بیایید 11 کشور صلح آمیز جهان را بشناسیم!

متن کامل مقاله

معرفی 28 مکان حیرت انگیز که باور نمی کنید در استرالیا هستند (قسمت دوم)

برای جشن گرفتن بازگشایی مرزهای استرالیا و استقبال دوباره از بازدیدکنندگان بین المللی، ما برخی از باورنکردنی ترین مکان ها را برای بازدید در سرزمین های اقیانوسیه انتخاب کرده ایم. در این مقاله به اطراف استرالیای چندفرهنگی سفر می کنیم و مناظر غیرمعمولی را کشف خواهیم کرد که شما را به این فکر می‌ اندازد که کجای زمین هستید …

متن کامل مقاله

معرفی 28 مکان حیرت انگیز که باور نمی کنید در استرالیا هستند (قسمت اول)

برای جشن گرفتن بازگشایی مرزهای استرالیا و استقبال دوباره از بازدیدکنندگان بین المللی، ما برخی از باورنکردنی ترین مکان ها را برای بازدید در سرزمین های اقیانوسیه انتخاب کرده ایم. در این مقاله به اطراف استرالیای چندفرهنگی سفر می کنیم و مناظر غیرمعمولی را کشف خواهیم کرد که شما را به این فکر می‌ اندازد که کجای زمین هستید …

متن کامل مقاله

آب و هوا

ساعت به وقت محلی این شهر

توریستگاه را در تلگرام دنبال کنید